Uygulamalar

Pirometre Uygulamaları

İndüksiyon İle Isıtma Sistemlerinde Temassız Sıcaklık Ölçümü- 385 ile 1.600°C 

Özellikle sıcak dövme sektöründe indüksiyon ile metal ısıtma vazgeçilmez bir yöntemdir. Hızlı bir ısıtma yöntemi olan indüksiyonda parça sıcaklığının kontrolü Pirometreler ile yapılmaktadır. Optris firmasını sektöre sunmuş olduğu çözüm ile 300:1 optik çözünürlük ile cihazımızı 3 metre uzaktan rahatlıkla kullanabilir ve 85 derece ortam dayanımı sağlıklı ve uzun soluklu bir kullanım sağlamaktadır.

Eriyik Metal Sıcaklık Ölçümü – 1.000 ile 2.000 °C

Sabit ve taşınabilir infrared sıcaklık ölçüm cihazları ile eriyik metal sıcaklık ölçümü artık çok daha kolay. Pik ve sfereo döküm; düşük alaşımlı çelik döküm; hassas döküm uygulamalarında, kolayca ve herhangi bir sarf malzeme ihtiyacı olmaksızın tekrarlanabilir ölçümler almak artık mümkün. Sabit cihazlarda okunan sıcaklık değerleri bilgisayarınızda kayıt altına alınabilmekte, dijital göstergelere 4-20 analog sinyal kullanılarak görüntülenebilmektedir. Bu sayede operatör uç değiştirmek, sıcaklığı ölçme için cihaz hazırlama ve ayarlamak, doğru ölçüm almak için çaba göstermek zorunda kalmayacak. Ocağın kapağı açılıp, cüruf alındıktan sonra dijital ekranda sıcaklık değerini anında görülebilecektir.

Alüminyum Endüstrisinde Pres Çıkışında Profil Sıcaklığı Ölçümü – 385 ile 600 °C  

Alüminyum endüstrisinde pres çıkışında profil sıcaklığının ölçülmesi hem üretim için hemde üretilen profilin istenilen metalurjik özelliklerde olması için çok önemlidir. Elde edilen ölçüm sonuçları analog sinyal çıkışları ile büyük ekranlara aktarılabilir ve kolaylıkla operatör tarafından izlenebilir. Sıcaklık artış ve azalışına göre presin baskı hızı değiştirilebilir ve birim zamanda elde edilen ürün miktarı arttırılarak üretim maliyetleri düşürülebilir. konu ile alakalı bazı bilgi ve resimleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kompak Sensörler İle Ulaşması İmkansız Yerlerde Sıcaklık Ölçümü   – 50 ile 900 °C  

Kompak sensörlerimiz ile birbirinden farklı çok farklı metaryellerin ölçümünü yapabilirsiniz. Elde edilen sonuçlar proses kontrolü için kullanılabilir. Belli başlı kullanım alanlarının başında; PET preform makinaları fırın çıkışında Preform  sıcaklığı kontrolü; Tekstil sektöründe RAM kumaş kurutma fırınlarında fırın içinde kumaş sıcaklığı ölçümü; Thermoforming makinalarında sıcaklık kontrolü; Plastik şekillendirme proseslerinde.